Home Zarabianie Jak nie przepłacać kupując mieszkanie?
Zarabianie

Jak nie przepłacać kupując mieszkanie?

Ceny na rynku mieszkaniowym są stosunkowo stałe, jednak różnią się od siebie w zależności od lokalizacji czy metrażu, a także tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Sprawdzamy, jak nie przepłacać przy zakupie mieszkania.

Ceny podobnych nieruchomości

Pierwszą rzeczą, jaką musimy wziąć pod uwagę kupując mieszkanie, są ceny podobnych nieruchomości w okolicy, w której chcemy zamieszkać. Obecnie buduje się coraz więcej bloków mieszkalnych, dlatego też porównanie cen z innymi z rynku pierwotnego nie stanowi większego problemu. Kłopotliwe są natomiast nieruchomości z rynku wtórnego, które należy ocenić nie tylko pod kątem lokalizacji i metrażu, ale także ewentualnych kosztów dodatkowych, które będzie trzeba ponieść, na przykład kosztów remontu. W przypadku znacznych rozbieżności warto dopytać, skąd bierze się różnica w cenie w porównaniu z innymi mieszkaniami o podobnym standardzie. W ostateczności mieszkanie może także wycenić specjalista.

Koszty dodatkowe

Koszty zakupu mieszkania odnoszą się nie tylko do jego wartości, jaką będzie trzeba zapłacić osobie prywatnej bądź deweloperowi, ale także kosztów tak zwanych dodatkowych, których powinniśmy, w miarę możliwości, unikać. Chodzi tutaj o koszty takie jak prowizja dla biura pośrednictwa nieruchomości, które oczywiście pomoże nam znaleźć idealne mieszkanie, jednak pobierze za to wysokie wynagrodzenie. Korzystanie z jakichkolwiek form pośrednictwa przy zakupie mieszkania oznacza konieczność zapłaty , a więc zwiększenia kosztów. W przypadku, gdy na zakup mieszkania zaciągany jest kredyt dobrze jest wybrać najkorzystniejszą opcję, która zakłada najniższą prowizję dla banku. 

Owocne negocjacje

W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego zwykle nie ma mowy o negocjacji ceny, którą z góry ustala deweloper. Tymczasem ceny mieszkań z rynku wtórnego są ustalane indywidualnie, zatem warto pokusić się o negocjacje ceny, która być może dzięki temu ulegnie znacznemu obniżeniu. Negocjacje warto prowadzić we własnym zakresie, gdyż znowu – korzystanie z usług pośrednika będzie nas sporo kosztować. 

Autor

  • Obdarzona nietypowym imieniem artystka i doradczyni biznesowa. W swojej karierze koncentruje się na pomocy innym. Bardzo lubi zagraniczne stand upy oraz rozwiązywanie krzyżówek. Marzy o przytulnym domu poza miastem w niedalekiej przyszłości.

Author

Idalia Brzezińska

Obdarzona nietypowym imieniem artystka i doradczyni biznesowa. W swojej karierze koncentruje się na pomocy innym. Bardzo lubi zagraniczne stand upy oraz rozwiązywanie krzyżówek. Marzy o przytulnym domu poza miastem w niedalekiej przyszłości.

2 replies on “Jak nie przepłacać kupując mieszkanie?”

  1. Od dłuższego czasu intensywnie przeglądam wszystkie ogłoszenia i szukam mieszkania na tym samym osiedlu co moja mam. Ciężko jest coś znaleźć, mieszkania tam sprzedają się zanim jeszcze ktoś wystawi ogłoszenie…

  2. Chciałam kupić nowe mieszkanie, ale po przeliczeniu wszystkich kosztów nie stać mnie na nie. Dlatego szukam obecnie czegoś do remontu.

Comments are closed.