Home Kredyty Kredyt dla firm – kiedy można się o niego starać?
Kredyty

Kredyt dla firm – kiedy można się o niego starać?

Kredyty firmowe przyznawane są zwykle w celach inwestycyjnych, choć bank może udzielić kredytu, który czasowo podtrzyma płynność finansową firmy. Kiedy firma może się starać o kredyt i jakie wymogi musi spełnić, aby go otrzymać?

Dobra historia kredytowa

Tak jak w przypadku kredytów dla klientów indywidualnych, firma musi charakteryzować się dobrą historią kredytową, co oznacza, że terminowo i sumiennie spłacała ona swoje poprzednie zobowiązania. Jeżeli firma nigdy nie zaciągała kredytów, musi pokazać bankowi, że jest wiarygodnym klientem, zatem musi ona być w dobrej kondycji finansowej. Oznacza to, że musi zachować płynność finansową liczoną według konkretnych wskaźników. Bank przed udzieleniem kredytu będzie chciał zbadać sprawozdania finansowe firmy z lat poprzednich, a także uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i składkach ZUS. Zaświadczenia te musi dostarczyć firma na żądanie banku.

 

Cel kredytu

Bank musi dokładnie wiedzieć, na co zostaną spożytkowane pieniądze z kredytu. W przypadku kredytu inwestycyjnego konieczne będzie dostarczenie projektu wraz z oceną przyszłych przychodów, jakie inwestycja ma wygenerować oraz kosztów, jakie firma w związku z nią będzie musiała ponieść. Projekt powinien być więc wykonany przez specjalistę. Jeżeli firma ubiega się o kredyt obrotowy, konieczne będzie ogólne przedstawienie celów kredytowania, na przykład zakup samochodu służbowego . Niestety, trudno jest uzyskać firmie kredyt na spłatę zobowiązań, choć w tym celu istnieje możliwość otwarcia linii kredytowej, jednak zwykle jej limit jest bardzo mały i wymaga stosunkowo szybkiej spłaty. 

 

Dokumentacja

Firma ubiegająca się o kredyt zobowiązana jest przygotować następujące dokumenty:

  • sprawozdania finansowe z ostatnich lat,
  • zaświadczenia o niezaleganiu,
  • plan projektu inwestycyjnego,
  • poświadczenia o ewentualnych zabezpieczeniach kredytu, jeżeli bank takowych wymaga.

W razie jakichkolwiek wątpliwości istnieje możliwość skorzystania z pomocy doradcy kredytowego, który dobierze idealną ofertę dla firmy i pomoże załatwić wszelkie formalności. 

Autor

  • Obdarzona nietypowym imieniem artystka i doradczyni biznesowa. W swojej karierze koncentruje się na pomocy innym. Bardzo lubi zagraniczne stand upy oraz rozwiązywanie krzyżówek. Marzy o przytulnym domu poza miastem w niedalekiej przyszłości.

Author

Idalia Brzezińska

Obdarzona nietypowym imieniem artystka i doradczyni biznesowa. W swojej karierze koncentruje się na pomocy innym. Bardzo lubi zagraniczne stand upy oraz rozwiązywanie krzyżówek. Marzy o przytulnym domu poza miastem w niedalekiej przyszłości.

2 replies on “Kredyt dla firm – kiedy można się o niego starać?”

  1. Pierwszy raz zamierzam skorzystać z kredytu dla mojej firmy, zamierzam udoskonalić mu warsztat samochodowy i go rozbudować.

  2. Zamierzam wziąć 2 nowe samochody firmowe w leasing, wcześniej już tak robiłem i jestem bardzo zadowolony z leasingu.

Comments are closed.