Home Medycyna Odsłonięte szyjki zębowe – problem wielu osób
Medycyna

Odsłonięte szyjki zębowe – problem wielu osób

Wydawać by się mogło, że nieznaczne osunięcie dziąseł (w przeciwieństwie do przerostu dziąsła, które może zakończyć się wycinaniem) powodujące odsłonięcie szyjki zębowej, jest problemem na tyle małym, że nie należy poświęcać mu zbytniej uwagi.

Jednak osuwanie się dziąsła może spowodować liczne choroby przyzębia, krwawienie, bóle wynikające z nadwrażliwości tego obszaru zęba na zimno lub gorąco, słodycze i kwaśne potrawy i napoje, a nieleczone długotrwale może prowadzić do ubytków kostnych szczęki i finalnie do utraty zębów.

Jakie są przyczyny odsłaniania szyjek zębowych?

Wśród wielu czynników na pierwsze miejsce wysuwa się niewłaściwa higiena jamy ustnej. Po pierwsze brak dbałości o zęby, nieczęste mycie zębów, bardzo rzadkie wizyty u stomatologa czy lekceważenie takich objawów jak kamień nazębny, zapalenie dziąseł czy inne dolegliwości. Ponadto stosowanie niewłaściwych past, niewłaściwe używanie preparatów wybielających, zbyt mocne i intensywne mycie zębów szczoteczkami o dużym poziomie twardości, to również czynniki, które mogą powodować uszkodzenie tkanki, a w konsekwencji większą podatność na próchnicę, stany chorobowe i obniżanie się dziąseł . Dolegliwość ta wiąże się ze zwiększeniem ryzyka powstania paradontozy, której efektem jest uwidacznianie się korzenia zębowego, rozchwianie zębów i ich wypadania.

Wśród przyczyn osuwania się dziąseł, wymienić należy powikłania po leczeniu ortodontycznym.

Sposoby leczenia odkrytych szyjek zębowych

O ile zbytnio nasunięte dziąsła można skorygować przy pomocy wycinania, o tyle zbytnio odkryte zęby wymagają zmiany pewnych nawyków. We współczesnej medycynie stomatologicznej istnieje kilka sposobów leczenia tej przypadłości, jednak wszystkie wymagają zaangażowania pacjenta, co niestety często jest największą barierą. Spośród dostępnych metod zaznaczyć należy przede wszystkim:

  • Zwiększenie dbałości o higienę jamy ustnej – szczotkowanie zębów szczoteczką o niezbyt twardym włosiu przynajmniej dwa razy dziennie, stosując delikatną pastę. Należy wybrać pastę, która zapobiega stanom zapalnym i nadwrażliwości zębów, zawierająca np. wyciągi z ziół, kwas hialuronowy, witaminę E, azotan potasu, wapń. Zadbanie o usuwanie resztek pokarmowych ze szczelin między zębowych, do czego służą nici dentystyczne czy irygator,
  • Regularne wizyty u dentysty, który skontroluje stan dziąseł, usunie kamień nazębny i w porę będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie,
  • Odpowiednia dieta – unikanie skrajnie zimnych lub gorących napojów i potraw, słodyczy, słodkich napojów, cytrusów, a nawet kawy. Odstawienie papierosów korzystnie wpłynie na stan dziąseł, gdyż nikotyna i wydzielających się dym zwiększają tempo powstawania kamienia nazębnego.
  • Płukanki z wyciągów ziołowych lub stosowanie gotowych preparatów.

Autor

  • Obdarzona nietypowym imieniem artystka i doradczyni biznesowa. W swojej karierze koncentruje się na pomocy innym. Bardzo lubi zagraniczne stand upy oraz rozwiązywanie krzyżówek. Marzy o przytulnym domu poza miastem w niedalekiej przyszłości.

Author

Idalia Brzezińska

Obdarzona nietypowym imieniem artystka i doradczyni biznesowa. W swojej karierze koncentruje się na pomocy innym. Bardzo lubi zagraniczne stand upy oraz rozwiązywanie krzyżówek. Marzy o przytulnym domu poza miastem w niedalekiej przyszłości.