Home Bez kategorii Przyszłość na wyciągnięcie ręki, czyli planowanie samorozwoju.
Bez kategorii

Przyszłość na wyciągnięcie ręki, czyli planowanie samorozwoju.

Samorozwój to słowo bardzo popularne w dzisiejszych czasach. Półki księgarni uginają się pod tytułami mówiącymi o tym, jak zmienić swoje życie i stać się człowiekiem sukcesu. Od czego należy zacząć? Jak pokierować własnym życiem, żeby stać się tymi, kim chcemy?

Czym jest samorozwój?

Żeby dobrze zrozumieć czym jest samorozwój, należy w pierwszej kolejności powiedzieć co samorozwojem nie jest. Wielu ludzi mylnie wiąże kwestie samorozwoju tylko z działaniami mającymi doprowadzić do osiągania niezależności finansowej. Niezależność finansowa może być pozytywnym skutkiem ubocznym samorozwoju, natomiast utożsamianie samorozwoju z finansową niezależnością jest błędem.

Celem samorozwoju jest po prostu stawanie się lepszym każdego dnia.

Dziedzina, w której będziemy to realizować jest indywidualną kwestią.

Od czego zacząć?

Każdą drogę należy rozpocząć od wyznaczenia konkretnego celu. Tak samo należy postąpić rozpoczynając swoją drogę z samorozwojem. Konieczne jest sprecyzowanie konkretnego obszaru, w którym chcemy się rozwijać, np. nauka języka obcego lub programowania. W momencie, gdy zdecydujemy, w jakim kierunku chcemy zmierzać pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie. Jak się za to zabrać? Próbując odpowiedzieć na to pytanie wielu ludzi kończy swoją przygodę z samorozwojem i rezygnuje z przekonaniem, że wyznaczony cel jest poza zasięgiem. A to ogromny błąd . Sport jest dobrą analogią do rozwoju w każdej możliwej dziedzinie, bo podobnie jak w sporcie tak i w każdej innej dziedzinie nie ma wyników bez treningu. W sporcie nie istnieje pojęcie “zła jednostka treningowa“, nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko poszło nie tak jak było w planie.

Każdy trening przygotowuje nasze ciało do wejścia na wyższy poziom możliwości.

Ludzie często rezygnują z nauki czegoś argumentując to tym, że nie wiedzą jak się czegoś nauczyć. Przykładem może być nauka programowania.  Wielu ludzi chce się nauczyć programować, ale ich zaangażowanie kończy się po wpisaniu w wyszukiwarce frazy “od czego zacząć naukę programowania”. Ponieważ nie znajdują gotowego przepisu na sukces poddają się. A wystarczy zacząć robić cokolwiek związanego z obszarem, który chcemy rozwijać. Chcesz programować? Zacznij przepisywać gotowe kody istniejących programów a pytania i odpowiedzi same się znajdą w trakcie tych działań. Chcesz nauczyć się angielskiego? Zacznij, chociażby od słuchania wiadomości na BBC, nawet jeśli nic nie rozumiesz. Każde nawet z pozoru bezsensownie działanie będzie skuteczniejsze niż niekończące się szukanie odpowiedzi na pytanie: “jak zacząć?”.

 

Popularnym obecnie zjawiskiem wynikającym z wszechobecnego etosu samorozwoju jest szukanie informacji o samorozwoju zamiast realizacji konkretnego celu, który stworzy lepszą wersję nas samych. Zadbajmy o to, aby samorozwój nie zaabsorbował nas tak bardzo, że zapomnimy o tym co naprawdę chcemy w sobie rozwijać.

 

Autor

  • Obdarzona nietypowym imieniem artystka i doradczyni biznesowa. W swojej karierze koncentruje się na pomocy innym. Bardzo lubi zagraniczne stand upy oraz rozwiązywanie krzyżówek. Marzy o przytulnym domu poza miastem w niedalekiej przyszłości.

Author

Idalia Brzezińska

Obdarzona nietypowym imieniem artystka i doradczyni biznesowa. W swojej karierze koncentruje się na pomocy innym. Bardzo lubi zagraniczne stand upy oraz rozwiązywanie krzyżówek. Marzy o przytulnym domu poza miastem w niedalekiej przyszłości.

2 replies on “Przyszłość na wyciągnięcie ręki, czyli planowanie samorozwoju.”

  1. Czy można zbudować dom bez planowania? Z pewnością nie. Tak samo jest z przyszłością i rozwojem, do których należy podejść, planując je starannie. Twoja przyszłość jest w twoich rękach, pora wziąć się za siebie i zacząć działać już dziś.

  2. Jak zaplanować przyszłość? Przede wszystkim starannie. Jeżeli zaczniesz odpowiednio wcześnie, to masz okazję stać się lepszym od innych na wielu płaszczyznach życia. Bądź sobą, walcz i nie daj się ludziom, którzy z powodu zazdrości będą odciągać się od twojego planu.

Comments are closed.